APEL DE SUFLET!

În atenția credincioșilor din Parohia Basilescu – Bucureștii Noi

Vă aducem la cunoștință faptul că la Biserica Sfântul Nicolae și Sfânta Ecaterina, Basilescu, au început lucrările de restaurare a picturii interioare ce se afla într-un stadiu avansat de degradare.

Pentru a nu se ajunge la întreruperea acestor lucrări de restaurare, apelăm cu multă încredere la sprijinul dumneavoastră financiar.

Cei care vor să ne ajute, o pot face fie direct la casieria Bisericii, fie prin depunerea banilor în contul bancar:

RO15 RNCB 0065 0013 2363 0003 deschis la BCR Sucursala Bucureștii Noi.

Cu mulțumiri deosebite pentru jertfa dumneavoastră,
Pr. paroh,
Soare Emilian

Parastas

Pentru cei care doresc sa savarseasca Parastas (slujba speciala de pomenire a mortilor), anuntam ca nu este nevoie de o programare speciala pentru savarsirea acestei slujbe, dar recomandam crestinilor ca ar fi bine in prealabil sa se consulte cu preotii pentru a nu se suprapune cu alte activitati ale parohiei.

Cei care doresc sa savarseasca Parastasul sunt rugati sa participe din timp la Sf Liturghie pentru ca cei intru pomenirea carora se savarseste Parastasul sa fie pomeniti si la Proscomidie, atunci cand se pomenesc cei vii si cei morti.

Pomelnicul

Pomelnicul (lista cu numele celor care doriti sa fie pomeniti la Sf. Liturghie, vii sau morti) poate fi pregatit din timp sau se poate scrie la biserica si se va inmana preotului prin Usa Diaconeasca din partea stanga a Sf. Altar, cu lumanare aprinsa. Slujba Parastasului se savarseste imediat dupa terminarea Sfintei Liturghii.

Taina Spovedaniei

Este necesar, inaintea savarsirii acestei taine, ca penitentul ( cel care doreste sa primeasca aceasta taina) sa fie pregatit duhovniceste  pentru acest lucru, sa posteasca macar 3 zile inainte, sa nu manance nimic dupa ora 12:00 noaptea inaintea Tainei Spovedaniei pana dupa Sfanta Impartasanie

Taina Impartasaniei

Se administreaza copiilor pana la 7 ani in fiecare Duminica fara Taina Spovedaniei iar celorlalti crestini se administreaza conform randuielilor si canoanelor Bisericii Ortodoxe Romane.

Taina Botezului si Taina Cununiei (Nunta)

Se savarseste in prealabil cu consultarea preotilor si stabilirea datei in functie de nevoile dumneavoastra si in conformitate cu regulile si canoanele Bisericii Ortodoxe Romane.

Slujba Inmormantarii

Se savarseste in functie de nevoile dumneavoastra. Pentru aceasta, va rugam sa-i contactati  pe preoti cu cel putin doua zile inainte, pentru a stabili din timp programul.

Sfintirea Casei

Se savarseste la cererea dumneavoastra, la domiciliu. Pentru acest lucru, va rugam sa-i contactati din timp pe preoti pentru a stabili data si ora, in functie de programul dumneavoastra si al preotilor.

Pentru Savarsirea Sfintelor Taine si a celorlalte Ierurgii, va rugam sa luati legatura cu preotii Bisericii Basilescu.

Dumnezeu sa va binecuvinteze!